A weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javítsuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújtsunk. 

Szellőztető rendszer gépészet padláson kialakítva

2025. 05. 14. 15:18:03
Szellőztető rendszer gépészet padláson kialakítva

Egy székesfehérvári építkezésen a hővisszanyerős szellőztető rendszer csőhálózata elfért a termikus burkon belül lévő álmennyezetben, de a szellőztető gép a fűtetlen padlásra került, fűtött "kuckóba". Ennek szakszerű megoldását mutatjuk be ebben a bejegyzésben. 

2024 tavaszán kaptunk megkeresést, egy családi házba szerettek volna szellőztető rendszert vásárolni tőlünk, kiépítéssel együtt. Először a terveket készítettük el. Az építtető kérése az volt, hogy a szellőztető gép a fűtetlen padlásra kerüljön. Mi ezt általában igyekszünk elkerülni, de több tervezési verzió után arra jutottunk, hogy a gép valóban nem fér el a ház gépészeti helyiségében, a mennyezeten sem. Így, bár a csőrendszert az álmennyezeti légrésbe terveztük (fűtött rész), a gépet a "hideg" padlásra, egy fűtött boxba. Az Atrea DUPLEX Easy2 szellőztető gépre esett a választásunk, mert 60 cm szélességének köszönhetően felvihető a padlásra, illetve az alábbi, 3D ábrázolásunk szerinti módon is telepíthető (ami szerencsés lehet egy alacsony padláson): 

A terven látszik, hogy a gép kültéri oldalán lévő friss levegőt beszívó és elhasznált levegőt kidobó ága a cseréptetőn keresztül, tetősapkán került átvezetésre. Az Atrea Easy2 modellek "megfordíthatóak", a gépet úgy telepítettük, hogy szemből nézve a jobb oldala nézzen a külvilág felé. Így erre az oldalra került a beépíthető fagymentesítő előfűtő is. 

A szellőztető gép "belső tér" felé néző oldalán a két főág (szobákba befúvó és "vizes helyiségekből" elszívó oldala) lefordul az álmennyezeti légrésben található osztódobozokba, flexibilis és merev falú hangcsillapító közbeiktatásával. A 75 mm-es flexibilis csövek pedig már szintén az álmennyezetben futnak a helyiségekig.

A kivitelezés első üteme volt a flexibilis csőrendszer kialakítása, mielőtt a gipszkarton táblák felkerültek volna.

Ezután az ács beépítette a két tetősapkát is, melyet csupán 1-1 db cserép kivételével (vagy kifúrásával) nagyon egyszerűen meg lehet oldani. 

Végül a tervek szerint a padláson kialakítottuk a gépészeti részt. 

Ezután az egyik legfontosabb teendő következett: a szellőztető gépnek egy szigetelt "boxot" építettünk. Mivel a szellőztető gép a fűtetlen padláson kapott helyet, ezért 10 cm-es hőszigetelt gipszkarton házat építettünk neki. A tulajdonos olyan elektromos fűtést telepített a "szigetelt boxba", hogy a szellőztető gép minimum 15°C-osra temperált helyiségben tudjon működni. Az egység érintőképernyős kezelőpanelje a lakótérbe került, így csak szűrőcsere esetén kell a padlásra feljönni. 

Az Atrea Duplex Easy2 szellőztető gép család (200, 300 és 500 m3/h teljesítménnyel) többször bizonyolut már ideális választásnak ha "vízszintes" kialakítású gépre volt szükségünk. Ez a gép "laposan", a mennyezetre is tehető. 3 cm vastag (!) hőszigetelt burokkal rendelkezik, továbbá a külső fém borítás miatt masszív, ezen felül nagyon csendes és biztonságos üzemelést nyújt. Opcionálisan "aMotion" vezérléssel is kérhető, mely esetben Internet modullal rendelkezik és magyar nyelvű applikáción működtethető. Igény esetén számtalan egyéb érzékelővel is kiegészíthető.

Kapcsolódó tartalmak